Včera som publikoval článok na tému o nanútených a bezcenných certifikátoch od firmy XY. Samozrejme článok mal úspech. Mnoho čitateľov sa v opise našlo a dali jasne najavo, že už firmu XY poslali k vode. No žiaľ, našli sa ľudia, ktorých prosto zastihla volajúca pani pri činnosti a pri rýchlom odbití jej súhlasili, aby poslala ich ponuku na mail. Pričom nemysleli záväznú objednávku, ako to ihneď firma berie a neskôr zneužíva vo svoj prospech, ale iba informačný mail aj s ponukou, ktorú im prezentovala cez telefón.
Článok nájdete na tomto odkaze – Certifikáty kvality- áno alebo nie ? O čom to vôbec je?
Hovory cez telefón sa nahrávajú, platia aj zmluvy potvrdené cez mobil
Firma si totiž dáva záležať, hovory nahráva a neskôr sa na to odvoláva, že majú súhlas. Preto buďte opatrní s tým, ako a čo objednávate aj cez mobil. Platí totiž aj objednávka potvrdená cez telefón. Je to záväzné. Využíva to dnes mnoho call centier ale i mobilní operátori a banky. Takto sebe i nám urýchľujú proces schválenia, aby ste nemuseli chodiť k ním na pobočku, prípadne čakať na poštu a zasielať im naspäť podpísanú zmluvu. Čo trvá pár dní navyše a je tam riziko, že si to nakoniec záujemca rozmyslí na posledný moment.
*Objednávka a potvrdenie cez telefón sa dá zrušiť / stornovať do 14 dní podľa zákona. (nižšie ho nájdete uvedený )
Príbeh Miroslava. Takto sa popasoval s problémom on. Úspešne. Pridal aj návod, ako to urobil
Našu spoločnosť kontaktovala firma XY, s. r. o. Konkrétne môjho kolegu spoločníka. Samozrejme, že telefonát bol nahrávaný. Nakoľko bol kolega v daný deň dosť pracovne vyťažený, v istom okamihu telefonátu prejavil o ich produkt záujem, čo bolo samozrejme brané ako záväzná objednávka a asi o dva dni na to nám prišla aj faktúra na úhradu. Tak som sadol a začal som čítať zákon, aké mám možnosti. Samozrejme a podľa mňa aj najpodstatnejšie je nič neuhrádzať!
Venuje sa tomu konkrétne „Zákon č. 102/2004 o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.
Začal som študovať, či je takáto forma objednávky vôbec zákonom povolená a bohužiaľ, dovoľuje to §2 tohto zákona. Avšak už pri telefonáte pani porušila niektoré ďalšie body ohľadom §3 ods 1. ako napríklad neinformovala môjho spoločníka o možnostiach odstúpenia od zmluvy, plus sú oni povinní sprístupniť formulár na odstúpenie od zmluvy, čo som však márne hľadal.
Tak som napísal doporučený list. Prišla kladná odpoveď, že odstúpenie od zmluvy akceptujú a bolo vybavené. Avšak ešte podľa ich obchodných podmienok po odstúpení od zmluvy požadujú vrátenie všetkých nimi zaslaných dokumentov späť, tak som im ich poslal. 🙂
Naša spoločnosť ASP Slovakia, s. r. o., sa venuje hlavne vypracovaniu projektovej dokumentácie pre RD, web: dom2020.sk pričom sme o daný certifikát vôbec nemali záujem.
Tu je vzor na odstúpenie od zmluvy – odstupenie-od-zmluvy-vzor – Stiahnite si ho a vyplňte podľa potreby.
* Odstúpenie od zmluvy § 7 (1) Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru, b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči.
Dúfam, že mnoho z Vás tento článok prečíta bez toho, aby potrebovali tieto rady. Pousmejú sa a pomyslia si čomu sa vyhli a koľko ušetrili 🙂
peter
Dobry clanok, fakt som si neuvedomil, ze mozem odstupit od zmluvy. Som rad ze si napisal tento clanok. Niekomu sa to bude hodit. Aj mne volali z najakej firmy, ale nastastie som im nenaletel 🙂
Marek Štrba
Ďakujem Peter 🙂 bola to reakcia na moju vlastnú skúsenosť s danou firmou. Povedal som si tak toto čo robia je moc – a vznikol článok ako tomu predísť prípadne ako postupovať keď ma podviedli. Dúfam, že bude potrebný pre mááálo ľudí a poslúži len ako varovanie či upozornenie na nekalé praktiky firiem s podobným zameraním 🙂