O mne

Moje meno je Marek Štrba. Mám za sebou 8-ročné gymnázium ukončené v roku 2004. Do roku 2014 som bol zamestnancom, no už popri práci som sa vzdelával a rozvíjal svoje obzory v marketingu, v psychológií predaja, programovania vo wordpresse, ako preraziť na trhu + stratégie. Spoznal som mnoho podobne zmýšľajúcich ľudí, pri ktorých som sa mnohému priučil a dozvedel. Vedel som, že zamestnanie nie je pre mňa to pravé orechové 🙂

Moje úplne prvé začiatky v podnikaní boli už v roku 2010 v reštaurácií so známymi, ktorej som sa venoval na diaľku. Bolo to pre mňa veľké ponaučenie a na vlastnej koži som pocítil, ako sa podnikať nemá a ani nedá. Kto to nezažil, nepochopí 🙂 Začiatkom roku 2013 som si založil živnosť – rozbiehal som svoj vlastný projekt zameraný na remeselníkov a firmy z oblasti kovovýroby, strojárstva. Ešte v tom roku som spoločne s mojou partnerkou založil firmu, ktorá funguje dodnes.

marek-podujatie-1

Tieto získané skúsenosti z oblasti podnikania dnes odovzdávam ďalej. Venujem sa začínajúcim podnikateľom a start upom, vypočujem si ich a následne smerujem – ako  začať podnikať, pričom byť opatrný a to podstatné – ukážem im ako jednoducho a ľahko prídu na to, kto a kde je ich cieľová skupina, prípadne ich odporučím na odborníkov, ktorí sa venujú len danej oblasti. Aktívne sa tým zaoberám aj v skupine na Facebooku – Učíme sa podnikať (USP) alebo aj na stretnutiach podnikateľov, ktoré organizujeme v Nitre v coworkingových priestoroch HIVE5, a po novom už aj v Bratislave, Trnave, Trenčíne a iných mestách na západnom Slovensku pod hlavičkou www.biznisklub.sk – taktiež za spolupráci s USP. Tu na stretnutiach som osobne spoznal mnoho ľudí, podnikateľov a odborníkov, ktorých viem ďalej odporúčať. Sám vyhľadávam komunity alebo úspešných podnikateľov (mentorov), kde sa dozvedám dôležité informácie, vzdelávam sa, nachádzam nové myšlienky, inšpirácie, ale aj to, aké sú aktuálne možnosti na trhu.

Networkovanie je naozaj veľmi dôležité.

Samotné podnikanie je o kontaktoch, sedieť doma za počítačom, pred televíziou je síce fajn luxus, ale osobné stretnutia majú svoje čaro, a čo je dôležité – samotní ľudia, ktorí vidia vašu tvár + dáte si s nimi kávu, budujete vzťahy – “ihneď”  vás berú inak, ako len niekoho, kto im zaslal ponuku na mail alebo len „otravoval“ cez mobil ( koľko mailov a telefonátov máte cez deň? Pamätáte si ich aj po čase? Ja veľmi matne, skoro vôbec. )

marek-strba-1Pomáham malým a strednám firmám zviditeľňovať sa – branding + predaj. Navrhujem im riešenia podľa ich reálnych potrieb (prezentácie v regióne alebo s dosahom na celé Slovensko). Určite poznáte príslovie „kto nie je videný, akoby ani neexistoval“ – presne toto platí aj v podnikaní. Dvojnásobne. Mnohí podnikatelia podceňujú marketing ( prezentácie všeobecne ) alebo to považujú za nepodstatné a zbytočné vyhadzovanie svojich peňazí, opak je však pravdou. Isto mi dáte za pravdu. No na to musí prísť každý sám. Nie som marketér, teda nasilu nedoporúčam postupy, ktoré viem dopredu odhadnúť, že by nemali úspech. Dôležitá je situácia win-win pre obe strany.

Portfólio portálov, ktoré majú moji obchodní partneri k dispozícií je veľké a možnosť cielenia je aj podľa zamerania sa na konkrétne skupiny ľudí: podnikatelia + živnostníci, účtovníci, remeselníci, farmári, mladí ľudia / showbiz, ženy, zdravie, bývanie, spravodajstvo a mnoho iného. Mesačný dosah portálov je vyše 1 milión UIP (unikátnych IP adries).

Ja osobne ešte prevádzkujem na danú tému najväčšiu skupinu na Facebooku – Podporme remeselná na Slovensku (funguje od roku 2013) s webstránkou – www.Remeselnikzoslovenska.sk. Som aktívnym členom Učíme sa podnikať, som zakladateľom Biznisklub.sk. Záleží mi na rozvoji Slovenska a zviditeľňovaní domácich výrobcov. Postupne rozbieham aj iné projekty a spolupráce, kde im vieme spoločne pomôcť a budovať silnejšie komunity. Napríklad – Podporme farmárov na Slovensku – skupina na Facebooku, webstránka – www.farmarzoslovenska.sk

Ďalšie Facebook skupiny, ktoré by vás mohli zaujímať:

  1. Účtovníctvo, mzdy a dane – odborníci, ktorí vám vždy ochotne poradia alebo aj miesto, kde si nájdete toho správneho účtovníka : https://www.facebook.com/groups/uctovnictvo/

Podnikanie je proste moja srdcovka a rád o podnikaní diskutujem s hocikým a hocikde. Mám rád kreativitu, nové nápady, inováciu a hlavne stratégiu 🙂

Samozrejmosťou v podnikaní musí byť pridaná hodnota!

I keď je doba počítačov, preferujem pero a papier – je to rýchly spôsob, ako nájsť odpovede na otázky klienta. A hlavne nepodceňujem ani osobný kontakt / stretnutia, rôzne podujatia.

marek-strba-5

 

Marek Štrba

kontakt : 0949 816 505

mail : marek(@)marekstrba.sk

Facebook : Marek Štrba

www.biznisklub.sk

 

 

biznisklub-logo-definitivne

 

Remeselnik logo