O mne

Moje meno je Marek Štrba. Absolvoval som 8-ročné gymnázium Františka Švantnera v Novej Bani, ukončené v roku 2004. Do roku 2014 som bol radovým zamestnancom, no už popri práci som sa vzdelával a rozvíjal svoje obzory v marketingu, v psychológií predaja, programovania vo wordpresse, ako preraziť na trhu + stratégie. Spoznal som mnoho podobne zmýšľajúcich ľudí, pri ktorých som sa mnohému priučil a dozvedel. Vedel som, že zamestnanie nie je pre mňa to pravé orechové 🙂

Moje úplne prvé začiatky v podnikaní boli už v roku 2010 v reštaurácií so známymi, ktorej som sa venoval na diaľku. Bolo to pre mňa veľké ponaučenie a na vlastnej koži som pocítil, ako sa podnikať nemá a ani nedá. Kto to nezažil, nepochopí. Začiatkom roku 2013 som si založil živnosť – rozbiehal som svoj vlastný projekt zameraný na remeselníkov a firmy z oblasti kovovýroby, strojárstva. Ešte v tom roku som spoločne s mojou životnou partnerkou založil firmu, ktorá funguje dodnes.

marek-podujatie-1

Tieto získané skúsenosti z oblasti podnikania dnes odovzdávam ďalej. Venujem sa začínajúcim podnikateľom a start upom, vypočujem si ich a následne smerujem – ako  začať podnikať, pričom byť opatrný a to podstatné – ukážem im ako jednoducho a ľahko prídu na to, kto a kde je ich cieľová skupina, prípadne ich odporučím na odborníkov, ktorí sa venujú len danej oblasti. Snažím sa ísť priamo k veci a poukázať na zodpovednosť v podnikaní a za svoje vlastné rozhodovania, pričom práve od nich záleží budúcnosť firmy. (V roku 2016 som spolupracoval ako koordinátor aj so Slovenskou sporiteľňou  pri projekte – Podnikavé ženy. Viac o projekte sa dočítate na stránke Slsp – Podnikavé ženyalebo v roku 2017 som mal aj pár prednášok na strednej škole v Nitre, či vystupoval som aj na pracovnom veľtrhu práce JobbSpoTT v Trnave v roku 2016, alebo naposledy v 2018 aj pre SBA v Nitre pre začínajúcich podnikateľov)

Aktívne sa poradenstvom zaoberám aj v skupine na Facebooku – Učíme sa podnikať (USP) alebo aj na stretnutiach podnikateľov, ktoré organizujeme v Nitre v coworkingových priestoroch HIVE5, a po novom už aj v Bratislave, Trnave, Trenčíne a iných mestách po Slovensku pod hlavičkou www.biznisklub.sk – taktiež za spolupráci s USP. Tu na stretnutiach som osobne spoznal mnoho ľudí, podnikateľov a odborníkov z rôznych oblastí, ktorých viem ďalej odporúčať.

Sám vyhľadávam komunity alebo úspešných podnikateľov (mentorov), kde sa dozvedám dôležité informácie, vzdelávam sa, nachádzam nové myšlienky, inovácie, inšpirácie, ale aj to, aké sú aktuálne možnosti na trhu. Okrem mnou organizovaných podujatí navštevujem aj – Forbes (Business Leaders Club), IPA Slovakia – Podnikatelia, spojte sa! a pod.

Networkovanie je naozaj veľmi dôležité. Nepodceňujte to ani vy.

Samotné podnikanie je o kontaktoch, sedieť doma za počítačom, pred televíziou je síce fajn luxus, ale osobné stretnutia majú svoje čaro, a čo je dôležité – samotní ľudia, ktorí vidia vašu tvár + dáte si s nimi kávu, budujete vzťahy – „ihneď“  vás berú inak, ako len niekoho, kto im zaslal ponuku na mail alebo len „otravoval“ cez mobil ( koľko mailov a telefonátov máte cez deň? Pamätáte si ich aj po čase? Ja veľmi matne, skoro vôbec. )

marek-strba-1Pomáham malým a strednám firmám zviditeľňovať sa – branding + nájsť nových obchodných partnerov. Navrhujem im riešenia podľa ich reálnych potrieb. Určite poznáte príslovie:

„Kto nie je videný, akoby ani neexistoval.“

Presne toto platí aj v podnikaní. Dvojnásobne. Mnohí podnikatelia podceňujú marketing ( prezentácie všeobecne ) alebo to považujú za nepodstatné a zbytočné vyhadzovanie svojich peňazí. Opak je však pravdou. Taktiež je to aj v prípade inovácii a zavádzania ich do praxe. Isto mi dáte za pravdu. No na to musí prísť každý sám. Nie som marketér, teda nasilu neodporúčam postupy / služby, ktoré viem dopredu odhadnúť, že by nemali úspech. Netreba nikdy zabúdať – „konkurencia nikdy nespí“. Buď ste ten, kto udáva tempo alebo dobiehate a pozorujete, ako to robia iní.

Dôležitá je situácia win-win pre obe strany. A to najhlavnejšie – samotná aktivita firmy a ich pridaná hodnota klientom. Odporúčam sa zamyslieť a nájsť si vlastné DNA firmy = na tom ďalej budovať stratégiu, značku a pozíciu na trhu.

Ja osobne ešte prevádzkujem na danú tému najväčšiu skupinu na Facebooku – Podporme remeselná na Slovensku (funguje od roku 2013) s webstránkou – www.Remeselnikzoslovenska.sk. Som aktívnym členom Učíme sa podnikať, som zakladateľom Biznisklub.sk, členom Slovenskej živnostenskej komory. Záleží mi na rozvoji Slovenska a zviditeľňovaní domácich výrobcov. Postupne rozbieham aj iné projekty a spolupráce, kde vieme spoločne pomôcť a budovať silnejšie komunity. Napríklad – Podporme farmárov na Slovensku – skupina na Facebooku, webstránka – www.farmarzoslovenska.sk.

(Od konca februára 2018 som predsedom krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory v Nitre, od júla podpredesa SŽK pre marketing a obchod )

Ďalšie Facebook skupiny, ktoré by vás mohli zaujímať:

  1. Účtovníctvo, mzdy a dane – odborníci, ktorí vám vždy ochotne poradia alebo aj miesto, kde si nájdete toho správneho účtovníka : https://www.facebook.com/groups/uctovnictvo/

2. Právnici, obchodné právo, zmluvy – pre podnikateľov – odborníci z oblasti obchodného práva – https://www.facebook.com/groups/opytajsapravnika/

3. Podnikanie na slovensku – pre pokročilých – skupina zameraná pre „oťukaných“ podnikateľov, ktorí už niečo dosiahli a riešia iné problémy ako začínajúci podnikateľ – https://www.facebook.com/groups/podnikanienaslovensku/

4. Gdpr – ochrana osobných údajov / slovensko / otázky a odpovede = skupina zameraná na ochranu osobných údajov.

 

Podnikanie je proste moja srdcovka a rád o podnikaní diskutujem s hocikým a hocikde. Mám rád kreativitu, nové nápady, inováciu a hlavne stratégiu 🙂

Samozrejmosťou v podnikaní musí byť pridaná hodnota!

I keď je doba počítačov, preferujem pero a papier – je to rýchly spôsob, ako nájsť odpovede na otázky klienta. A hlavne nepodceňujem ani osobný kontakt / stretnutia, rôzne podujatia.

marek-strba-5

 

Marek Štrba

kontakt : 0949 816 505

mail : marek(@)marekstrba.sk

Facebook : Marek Štrba

www.biznisklub.sk

 

 

biznisklub-logo-definitivne

 

Remeselnik logo