Facebook a šírenie erotických videí – vírus, na ktorý neklikajte v žiadnom prípade!

Tento vírus si už dosť dlhú dobu „behá“ po sociálnej sieti Facebook vo forme erotických videí. Kto neodolá a klikne na pikantný odkaz – v ten moment naštartuje rad nepríjemných zdieľaní podobne eroticky ladeného videa. Vedieť o tom nebude, pokým ho neupozornia jeho známi priatelia.

Najlepšia prevencia ako sa tomuto zahanbujúcemu momentu vyhnúť je – neklikať na erotické videá!! Tie sú vo všeobecnosti najlepšími „nosičmi“ rôznych PC vírov, či už na sociálnych sieťach alebo aj mimo nich.

video

Klikli ste na erotické video ? Výhovorky tu neplatia,

Pravdepodobne, že sa pod vašim menom a bez vášho vedomia ďalej zdieľajú videá tohto štýlu vás upozornia kamaráti. Výhovorky typu „ja za to nemôžem to sa samo šíri“ alebo „ja o ničom neviem, na nič som neklikol“ nie je dobrý postoj a jednoznačne sa to spúšťa až po kliknutí, kedy sa potvrdí škodlivý kód/ softvér, ktorý získal prístup k vášmu profilu a ďalej koná samostatne bez toho, aby ho niekto ovládal. Je to ako aplikácia, ktorú sa rozhodnete dobrovoľne prijať, len s tým rozdielom, že táto je škodlivá a hlavne nepríjemná.

Odkaz, na ktorý ste klikli mal podobné príznaky (viď obrázok vyššie). Mal erotický motív, link bol nejasný alebo schomolenina webu, o ktorom ste nikdy nič nepočuli. Aj samotný názov videa je nedôveryhodný.

Video ihneď po kliknutí od vás vyžiada aktualizáciu vášho video prehrávača v PC. No a presne v tento okamih ste potvrdili vírus, začína vnikať do vášho profilu, šíriť sa po Facebooku a zdieľa pod vašim menom erotické videá – hľadá ďalšiu obeť.

Ako sa dá stopnúť alebo zakázať toto zdieľanie, aby sa to ďalej nešírilo?

Vyššie som spomenul, že sa vlastne jedná o škodlivú aplikáciu.

Kliknite na nasledovný odkaz – https://www.facebook.com/settings?tab=applications&section=all ( nebojte sa toto nie je už vírus 🙂 )

aplikacie 1

Toto sú vaše nastavenia Facebook aplikácií. To, čo vidíte, ste si všetko dobrovoľne potvrdili a má k tomu ktokoľvek prístup(myslím tým firmy, ktoré sa zaoberajú marketingom, spamom, hrami, atď). Všetky informácie, ktoré dávate na FB sú teda dostupné aj pre tretie strany bez toho, aby ste o tom vedeli a ďalej mali pod „palcom“. Dali ste raz súhlas. Viete čo a a komu ste vlastne potvrdili, na aké účely to bude ďalej používať?

Ak chcete odstrániť tieto aplikácie, urobíte to jednoducho. Vedľa každej z nich je krížik(viď obrázok vyššie). Kliknete na krížik – takto odstránite aplikáciu zo svojho profilu. Žiadna z aplikácií nie je pre vás ani Facebook dôležitá, takže môžete vymazať všetky do radu. Nič sa nestane. Ja osobne mám približne 10 aplikácií. Hry a iné aplikácie som vymazal a zakázal im prístup, prípadne obmedzil som údaje, ktoré môžu o mne získať. Urobíte to nižšie pod názvom – Aplikácie, ktoré používajú ostatní. Tu si vyberte údaje, ktoré chcete povoliť.

aplikacie

Ešte malá rada na záver.

Označili vás priatelia na takomto erotickom videu a je vám to nepríjemné? Môžete to zmeniť tu – https://www.facebook.com/settings?tab=timeline 

Možnosť “Kontrolovať príspevky, v ktorých vás priatelia označia, než sa zobrazia na vašej časovej osi?” si zmeňte na zapnuté. Označovanie na fotkách, či videách tak budete mať pod kontrolou.

oznacovanie menoviek na facebook

Vyhnite sa tomuto celému procesu a nepríjemnostiam – neklikajte na erotické videá. Ušetríte si čas, nervy a hlavne reputáciu medzi priateľmi na Facebooku.

Ak sa Vám to už nechtiac podarilo, verím, že postup Vám alebo priateľom pomohol. V prípade, že chyba pretrváva aj naďalej po tomto návode, je nutné kontaktovať odborníka. Postup ako na to – je už trochu komplikovanejší a hodný odborného zásahu do PC.

Marek Štrba

Spájam podnikateľov, organizujem stretnutia v Nitre, Bratislave, Trenčíne, Trnave a v iných mestách na Slovensku. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami – takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia na problémy. Mám rád kávu, rád šoférujem, vtedy najlepšie premýšľam a relaxujem.

2 comments

    • Neviem či som správne pochopil otázku. Ale pokiaľ sú linky vo Vašom profile na nástenke FB – jednoducho ich odstránite – vymažete. Na pravo v roku, vedľa príspevku je taký malý zobáčik->kliknete na to, zobrazia sa Vám možnosti. Vyberiete si ->odstrániť. Hotovo.

Pridaj komentár