Martin Palkovič je najlepší účtovník, akého poznám. Odborník, ktorý vie poradiť

Podnikať bez vedenia účtovníctva nejde bez rozdielu, či sa jedná o živnostníka s jednoduchým účtovníctvom alebo sročku s podvojným účtovníctvom. Samozrejme, v počiatku som to riešil aj ja. Nie som účtovník. Pokiaľ som mal živnosť, moje povinnosti boli o čosi jednoduchšie – odkladať si doklady prijatých a vystavených faktúr. Pri živnosti sa dá začať podnikať a robiť všetko bez účtovníka – podať daňové priznanie raz ročne (neplatca dph) som dával vypracovať známym za pár eur. Problém nastal pri zrode sročky.

Moje kroky nasledovali do kníhkupectva nájsť dobrú knihu, aby som sa ako tak vzdelal a robil si agendu sám. Knihu som kúpil. To, čo som začal čítať, ma presvedčilo v jednu moju myšlienku, ktorú rád používam a šírim.

Čomu nerozumieš – nájdi si odborníka. Ty sa venuj tomu, čomu rozumieš a si v tom dobrý. Tak by to predsa malo v biznise zdravo fungovať.

Takže po prvých asi štyroch stranách čítania knihy, ktorým som ale vôbec nerozumel, som začal premýšľať – čo teraz??

A tak začalo hľadanie, odporúčanie, sledovanie ..atď… Určite tým prešiel každý, kto nie je účtovník a číta tieto riadky. Ako ste to poriešili vy? Podeľte sa v komentároch pod článkom 🙂

Nakoľko som bol členom Facebook skupiny – Učíme sa podnikať  približne od doby, keď mala 300 členov (dnes ich má vyše 11 tisíc) boli tam odborníci, ktorí veľmi rýchlo, odborne a s nadšením odpovedali na otázky z ich oboru. Medzi nich patril aj Martin Palkovič. Účtovníctvo bola jeho téma, pri ktorej v tom čase nemal konkurenciu. Myslím, že ju tam nemá ani dnes.

Oslovil som ho cez správy, začal sa ho vypytovať rôzne otázky typu – ako vytvoriť a viesť účtovníctvo vo firme. Nakoniec som prehodnotil svoj postoj a úsporu, ktorá by v konečnom dôsledku ani nebola úspora, ale naopak – nočná mora, trápenie a možno aj chyby, ktoré by ma stáli moje vlastné peniaze. Dohodli sme sa a vôbec neľutujem. Spolupracujeme spolu už dva roky. Všade kam prídem a započujem tému účtovníctva, ihneď s veľkou radosťou a nadšením ho odporúčam ďalej. Síce sme sa nikdy osobne nestretli, komunikujeme formou mailov a mobilu. Vždy dobre poradil a čo si najviac vážim – dáva mi aktuálne informácie a novinky, keď je treba niečo meniť, upraviť alebo nastane novela/zmena zákona.

Oslovil som aj Martina a položil mu pár otázok, ktoré isto často dostáva aj mimo internetu.

Ahoj Martin, ako dlho sa venuješ účtovníctvu?

Účtovníctvu sa venujem +/- 10 rokov. Zo začiatku som len vypomáhal otcovi s účtovníctvom a tak som sa postupne všetko učil a budoval. Postupne som sa snažil zjednodušovať procesy a otvárať to pre ďalších klientov aj zamestnancov. Viac do veľkosti sme to začali budovať od roku 2009, kedy sa začali prijímať ďalší ľudia a aj klientela.

Akú máš školu + kto Ťa priviedol na účtovníctvo?

Prvé rozhodnutie prišlo, keď som sa rozhodol venovať sa účtovníctvu a ísť na obchodnú akadémiu. Toto rozhodnutie neľutujem a doteraz ma to neskutočne baví. Prvýkrát som sa dostal k účtovníctvu cez otca, som dieťa účtovníckej rodiny. Vždy som ho mal rád a stále ma baví. V súčasnosti každý máme svoju časť firmy a svoju časť klientely. Bola to určite dobrá škola. Každého zákazníka som si musel získať sám, dostal som maximálne vedomosti a som za to doteraz neskutočne vďačný. Každý krok, ktorý som si musel vyšľapať po svojich, ma veľmi veľa naučil a stále učí. Keby som si tou cestou neprešiel, viem že by som sa nevedel vypracovať tak, ako som sa to naučil.

Keďže spolu spolupracujeme,  všímam si občas Tvoje aktivity. Neopýtam sa, kde všade si už mal články a poradenstvo na danú tému, ale kde si ich naopak nemal a chcel by si?

Aktívne spolupracujem vo veci poradenstva s Hospodárskymi novinami s otázkami na rôzne témy týkajúce sa daní, odvodov. Odovzdávam tam všetky vedomosti, ktoré  poskytujeme klientom, zároveň ide občas o rady v online poradni pre čitateľov alebo v poradni na HNonline.sk, kde môžu položiť svoje otázky. Pripravujeme aj novinku, dúfam od jari, ktorá zaujme každého začínajúceho podnikateľa v oblasti elektronického predaja produktov. Určite si niečo nájdu aj tí, ktorí už elektronicky podnikajú, ale chceli by sa viac dozvedieť. Viac si zatiaľ nechám pre seba.

Kde všade máte pobočky na Slovensku?

Pobočky máme v Košiciach a v Bratislave. Aktuálne spúšťame aj pobočku v Prahe. Riešime klientov v podstate z celého Slovenska. Uvidíme, kam pôjdeme ďalej, ale určite sa zatiaľ aj z dôvodu rozdielnej legislatívy plánujeme držať na Slovensku a v Českej republike, kde by sme chceli klientom poskytovať to najlepšie čo vieme. V iných štátoch by sme možno aj z dôvodu inej legislatívy nevedeli hneď poskytnúť tie najlepšie tipy a poradenstvo.

Aká je Tvoja vízia do budúcna?

Určite plánujem ustabilizovať spoločnosť. Prešli sme pomerne veľkým rastom a museli sme prestriedať aj zamestnancov, ktorí u nás pracujú. Plánujeme rozšíriť počet accountov, ktorí sa starajú o klientov, aby sme dokázali reagovať pružne a v 100% kvalite. Problém je, že vyškolenie zamestnanca trvá aj 6 mesiacov, dobrého accounta aj 1 rok. Čo najviac vecí plánujeme riešiť elektronicky, aj v smere ku klientom, aby sme vedeli vypustiť riziko ľudského faktoru. Vďaka tomu dokážeme reagovať operatívnejšie a kvalitnejšie.

Moje vízie, ktoré by bolo potrebné zmeniť, sa týkajú hlavne legislatívy a úradov. Určite by som na vybraných úradoch kompletne preškolil zamestnancov a naučil ich, že to, že sú úradníci neznamená, že majú pravdu. A hlavne, ak už vedia, že ju nemajú, tak by mohli uznať chybu.

Radi by ste mali aj Vy odborníka ako je Martin?

palkovic-sro-logo

Pridaj komentár