Blog o všeličom možnom zo života

Blog, Podnikanie

Mať vlastný kapitál pri rozbehu podnikania je veľmi dôležité. Úvery a granty sú len pekná rozprávka

Keby bolo podnikanie také jednoduché – podnikal by každý. Súhlasíte?

Mnoho ľudí sa snaží uspieť v „podnikateľskom mori“ alebo aspoň zabojovať o to, aby sa do toho mora zvané podnikanie, dostali. Avšak nie je to také ľahké ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Začneme tým najdôležitejším – tým je nápad alebo samotná myšlienka. Druhý a často aj mylne prezentovaný ako ten najpodstatnejší je – kapitál. Prečo? Kapitál totiž nie je všetko, bez toho správneho nápadu vám kapitál rásť nebude. Vedia to aj tí, čo ten kapitál majú, ale nemajú myšlienku, ktorá by im kápitál násobila. (Mám na mysli aktívny prístup a podporenie pridanej hodnoty, nielen vloženie kapitálu do banky a čakať na úroky prípadne niečo v podobnom duchu)

Čo, ale keď mám nápad a chcem ho zrealizovať, no nemám dostatočný počiatočný kapitál na vlastný biznis? Mnoho ľudí ihneď rieši úver / pôžičku alebo sa nezmyselne zahráva s myšlienou o eurofondoch, grantoch či o iných druhoch dotácií. Je toto správna cesta? Vo väčšine prípadoch nie. Rozpíšeme si to:

1. Prečo je podstatné mať vlastný kapitál

Vlastný kapitál zaručuje slobodu – nikomu nemusíte nič vysvetlovať, žiadať a doprosovať sa, či čakať na odobrenie. Kto podniká – investuje. Investície sú náročné podľa druhu podnikania – do technológií, vybavenia kancelárie alebo obchodu, nákup materiálu, nájom alebo kúpa priestorov na podnikanie, do vzdelania, na marketing …. investícii je viac než dosť, kto ich podcení ihneď v úvode – riskuje veľmi veľa. A práve od toho slúži podnikateľský plán a jeho základná charakteristika (jednoduché kroky som rozpísal v tomto článku pred dvomi rokmi -> https://marekstrba.sk/vdaka-peru-a-papiera-postavte-svoj-buduci-biznis/ )

Podnikať a rásť sa dá postupne – každý raz začínal a postupom času sa rozrástol. Je to prirodzený vývoj, ktorý treba akceptovať a neustále vylepšovať svoj biznis. Byť aktívny. Rásť spolu s firmou. No nie všetci majú to šťastie, aby mali postačujúci kapitál pre svoj biznis. Start upy sú už iná téma.

2. Prečo osloviť najprv známych a rodinu

Nastal okamih kedy si už treba požičať? Pre niekoho je to trápne a zúfalé, ale tu si overíte aj svoj záujem a nadšenie, či ste dospeli pre vlastné podnikanie. Dokážete presvedčiť okolie, aby vám požičalo? Zrejme viete vyjednávať, čo je dobre a v praxi sa v budúcnosti veľmi zíde. A možno aj nápad, ktorý máte im znie celkom dobre. Majte stále na pamäti -> požičané => treba vrátiť. Peniaze rozhádali nejednu rodinu a aj najlepších kamarátov. Požičiavajte si v hesle „kamaráti buďme, ale dlhy si plaťme“.

3. Prečo siahnuť po úvere z banky až keď podnikáte

Dôvodov je tam viac ako dosť. Keďže sa už bavíme o banke – tá má nastavený mesačný splátkový kalendár, ktorý pri čerpaní musíte akceptovať / podpísali ste. Každé oneskorenie a podlžnosť voči banke sú v budúcnosti prehodnotené a sú proti vám. Ak si požičiavate peniaze od prvého dňa v podnikaní – i ten najmenší problém môže mať u vás fatálne následky. Myslite na to, konajte uvážene. Nákup materiálu, rozbeh vlastného podnikania podrobeného úverom a jeho splátkam, môže po minutí týchto „ľahko nadobudnutých“ peňazí v kombinácii s neuhradenými faktúrami, omeškanými platbami, či výkyvom na trhu (sezóna) priviesť do úzkych nejedného začiatočníka i skúseného podnikateľa. Odporúčam viesť svoje pohyby na účte, aj 5-krát si premyslieť čo a ako kupujete – potrebujete to?, prosto a jednoducho povedané – mať prehľad o svojich financiách (prichádzajúcich a odchádzajúcich), aby ste znížili riziko „prázdnej pokladne“ a tým pádom aj neplatenia a vykonávania záväzkou, na ktoré ste dobrovolne pristúpili. A opäť nezabúdajte ani na úhrady odvodov do zdravotnej a sociálnej posiťovne. I keď sa nedarí – platiť musíte.

Banky, ktoré vám vedia pomôcť – 1. https://www.slsp.sk/sk/biznis/zaciname-podnikat alebo 2. http://www.sbagency.sk/financne-sluzby-pre-msp

4. Prečo je vybavenie nenávratného grantu alebo eurofondy jedno veľké sci-fi

Nepodnikáte, ale premýšľate ako by vám padla vhod presne táto „podpora“ podnikania? 99,9% týchto grantov a dotácii je pre firmy, ktoré podnikajú, majú vypracované reálne projekty, majú majetok, vedia preukázať obraty, zamestnávajú ľudí. Teda v skratke povedané – je to pre firmy, ktoré majú svoju históriu – i keď jeden rok. Granty sa platia spätne. Čiže dôkaz toho, že opäť by ste museli mať nejaký kapitál na začiatku a ten v prípade úspešného získania grantu / dotácie bude refundovaný -> spätne vyplatený -> aj to iba cca +- 70% z danej sumy. Týmto nechcem odhovoriť vážnych záujemcov, len chcem poukázať na fakt, že to nebude jednoduchá cesta a hlavne záujem o takéto podpory je veľký – balík obmedzený. Ten, kto prijme grant sa svojím spôsobom zaväzuje kontrolám, prísnym podmienkam a pravidelnému podávaniu hlásení. Vybavenie projektu tiež nie je lacný „špás“ a pripravte sa na to, že aj keď vypracujete projekt a zaplatíte – nemusíte uspieť. Odporúčam preto sledovať a kontaktovať profesionálov – https://www.grantexpert.sk

V týchto prípadoch ma zaráža aj samotné zmýšlanie budúcich podnikateľov, ktorí by boli veľmi radi „podporení“ grantami / dotáciami a na moju otázku ako, kde a kedy bude biznis zarábkový (udržateľný z vlastných zdrojov) odpovede zneli napr. – „my ale nechceme zarabáť”, „náš projekt je jedinečný a je pre ľudí”, „chceme vybudovať zábavný park – to fungovať bude”. Aj vy sa pýtate čo bude s takýmto „podnikaním“ v prípade ak sa im stopne cashflow, ktorý ich udržuje pri živote?

Nielen rozbeh podnikania je dôležitý, ale aj jeho udržanie. Odporúčam prečítať si nasledovný ćlánok – https://biznisklub.sk/pri-rozbiehani-biznisu-treba-mat-plan-na-dva-roky-nielen-na-prvy-mesiac/

5. Prečo investor

Oslovenie investora v porovnaní s bankou je o čosi náročnejšie. A hlavne sa posudzuje ešte viac kritérií. K danej téme sa dobre rozpísal Michal Truban na svojom blogu – http://www.truban.sk/sukromne-otazky-verejne-banky-mi-nechcu-pozicat-a-hladam-investora/ 

Určite to odporúčam prečítať Michalove skúsenosti a zanechať otázky pod článkom 🙂

 

Cieľom článku je poukázať na ZODPOVEDNOSŤ, ktorej sa pri podnikaní zaväzujete. Ďalej poukázať na SEBAREFLEXIU, niektorým ľuďom lebo občas mám pocit, že sa ružové okuliare rozdávajú za každým rohom, no VEDOMOSTI s tými je to už horšie. Stále tvrdím, že v podnikaní sú dôležité KONTAKTYMOTIVÁCIA je taktiež super, ale bez VÝKONU sa to samo nikam nepohne. PRACUJTE, BUDUJTE, TVORTE PRIDANÚ HODNOTU = ÚSPECH sa dostaví.

Pridaj komentár