Podnikanie je o kontaktoch a osobných stretnutiach v spoločnosti

Kto už podniká dlhodobo vie, že jednoducho bez kontaktov sa podniká ťažšie. Nie, že sa to nedá, ale nemáte nikoho, kto by vás potlačil, odporučil ďalej svojim známym, keď riešia danú situáciu, či problém, ktorý je práve pre vás malina. A na niečo také musíte dlhšie čakať, prípadne vynaložiť veľa úsilia, aby ste našli svojho platiaceho zákazníka. Hnitie doma za PC a telefonovanie bez výjazdov do terénu nemá žiadny veľký význam. Tadiaľto cesta nevedie.

Sám som na to prišiel postupne. Ľudia vo firmách, keď vidia moju tvár, už inak so mnou komunikujú, ako keď im iba napíšem mail alebo ich vyruším telefonátom kdesi na ceste, obede alebo pri rozhovore so zamestnancami. Koľko obchodníkov vás denne týmto spôsobom vyruší a akú im dáte dôležitosť? Potrebujete ich? Možno to v tej chvíli ani neviete. Po čase na nich zabudnete.

Mne osobne a aj známym v mojom okolí sa lepšie pracuje s ľuďmi, ktorých sme už aspoň raz stretli, poznáme ich, majú odporučenie alebo dobrú referenciu. S cudzími a neznámymi „tvárami“ je riskantné niečo podnikať. Je tam ešte nedôvera a odstup. Preto sú dôležité odporúčania, prípadne osobný kontakt v skupine dôveryhodných ľudí. Obchody alebo realizácie projektov sa tak riešia omnoho ľahšie.

Osobne som aktívny a vyhľadávam aj ja takéto skupiny a miesta, kde sa schádzajú podnikatelia alebo aktívni ľudia s rôznymi nápadmi, myšlienkami, podnikateľskými aktivitami, či start upy. V mojich začiatkoch podnikania som narazil na jednu skupinu na Facebooku s názvom, ktorý ma ihneď zaujal – Učíme sa podnikať. Do skupiny som sa pridal v čase, keď sa skupina formovala a mala probližne 300 členov. Dnes ich má vyše 11 000. Za tú dobu sa skupina vyformovala a začali sa členovia osobne stretávať. Facebook im nestačil 🙂

Jasný príklad toho, že človek je tvor zvedavý a rád sa stretáva – spoznáva ľudí podobných jemu.

Tu som spoznal mnoho šikovných podnikavcov, tvorcov, ale hlavne skvelých kamarátov, s ktorými som v kontakte aj mimo Facebooku. Spoločne si radíme a pomáhame. Stretnutia bývajú v Bratislave, Nitre, Poprade, Košiciach. Prípadne aj v iných mestách, keď sa nájde organizátor a nevzdá to po prvom stretku 🙂

Navštevujem Bratislavu a v Nitre organizujem stretnutia podnikavcov práve ja. Je to skvelý pocit. Rok budovania a organizovania stretnutí prináša svoje ovocie. Na stretnutia už nechodia len malé skupinky z okolia Nitry, ale už sa o nás dozvedeli aj mimo nej, ba dokonca prichádzajú k nám aj z veľkých firiem, ako napríklad – Slovenskej sporiteľne. Majú program na podporu začínajúcich podnikateľov bez toho, aby ste museli vydokladovať daňové priznanie za predchádzajúci rok.

Preto buď aktívny aj Ty. Neseď doma na zadku s hundraním, aký je svet zlý, ale buduj si takto pevné základy svojho podnikania. Stojí Ťa to čas, pár eur. Prejde obdobie, kedy zistíš, že to bolo jedno z Tvojich dobrých rozhodnutí!

Pridaj komentár