Prečo sa zúčastniť WordCamp Slovensko 2016? Rozhovor s organizátorom Štefanom Čudaiom

Pracujete s wordpressom alebo máte v pláne vytvoriť si vlastný blog/webstránku v tomto redakčnom systéme? Spoznajte wordpress o trochu viac. Spoznajte komunitu, ktorá ju tvorí od základov. Presne to ponúka WordCamp Slovensko 23.apríla v Bratislave. Ja osobne som sa už zúčastnil predošlých ročníkov a vrelo odporúčam. Samozrejme nenechám si ujsť ani tento ročník. Tretí rok po sebe, na ktorý sa veľmi teším. Spoznám tam nových ľudí, načerpám informácie a novinky zo sveta wordpress. Zaujímavé boli aj darčeky po minulé roky 🙂 Ponožky sa rozdávali pred dvomi rokmi, pred rokom to bol uterák – samozrejme všetko s logom wordpress. Čo to bude tentokrát? Prezradí mi to organizátor, s ktorým spolupracujem v Nitre pri WordPress Meetupoch – Štefan Čudai?

Viac o akcii sa dozviete na Facebook stránke – Wordcamp Bratislava 2016  alebo priamo na stránke – 2016.bratislava.wordcamp.org, kde si môžete rovno zakúpiť vstupenky.

V skratke o podujatí

WordPress udalosť roka prichádza!

FIIT STU v Bratislave opäť otvorí svoje brány a bude hostiť už 5. ročník dobre známej konferencie WordCamp. Stane sa tak 23.4.2016. Dobre si poznačte tento dátum, pretože tento rok bude väčší čo do počtu účastníkov, pestrejší na program a veríme že aj bohatší na zážitky.

Vstup: 20 € (v cene je vstup, obed, občerstvenie a prekvapenie)

Rozhovor so Štefanom Čudaiom

Štefan Čudai organizátor WordCamp Slovensko 2016

Štefan Čudai organizátor WordCamp Slovensko 2016

Štefan, toto je Tvoja premiéra pri organizovaní WordCamp konferencie na Slovensku. Aké si mal pocity úplne na začiatku, keď si sa do toho pustil a aké pocity máš dnes, pár dní pred akciou?

Som typ človeka, ktorý prijíma výzvy. Keď som sa dopočul že WordCamp pravdepodobne nebude, pretože hlavný organizátori z minulých rokov dostali pozvanie pripravovať celoeurópsku konferenciu WordCamp vo Viedni, cítil som, že s tým treba niečo spraviť. WordCamp je pre mňa udalosť, na ktorú som sa vždy veľmi tešil. Každý rok som sa dozvedel niečo nové a spoznal nových ľudí z komunity. Oslovil som teda organizátorov z minulých rokov, zvolali sme dobrovoľníkov a pustili sa do organizácie.

Na začiatku to bolo teda predovšetkým veľké nadšenie, skok do neznáma 🙂 Dobrodružstvo, ktoré som chcel zažiť na vlastnej koži. Povedal by som, že pocit dobrodružstva pretrváva ešte aj dnes, pár dní pred konferenciou. V sobotu sa totiž ukáže, ako dobre sme veci premysleli a prichystali.

Aké boli Tvoje vízie, ciele pri organizovaní? Naplnili sa alebo sa to ubralo nakoniec iným smerom a musel si sa prispôsobovať za behu?

Plány sme mali celkom ambiciózne 🙂 V prvom rade sme chceli zopakovať aspoň tak dobrú akciu, ako tomu bolo po minulé roky. Osobne som vnímal, že každý ročník bol niečím lepší. Latka je nastavená vysoko, ľudia si už zvykli na istý štandard, ktorý sa očakáva od WordCamp konferencie.

Mojím osobným cieľom bolo prilákať nových ľudí, ktorí o WordPress buď ešte nepočuli alebo mali len málo skúseností s jeho používaním. Ale ako nováčik v organizovaní takýchto akcií som si uvedomil, že netreba mať veľké oči a najlepšie bude, ak aspoň zostavíme obsahovo zaujímavý program.

Koľko ľudí očakaváte na Wordcampe tento rok + aké máte pripravené prekvapenia pre účastníkov podujatia?

Musím sa priznať že môj osobný cieľ bol spraviť akciu pre viac ako 200 ľudí. Lístky sú ešte v predaji, tak uvidíme, či sa to podarí 🙂

Počas registrácie účastník dostane indíciu, že darčekom bude tričko s logom WordCamp Bratislava 2016. Tričká budú ako dámske, tak aj pánske. Účastník si taktiež môže vybrať veľkosť.

Bolo ľahké nájsť rečníkov na akciu? Akých ľudí si spolu oslovil + ktorí nakoniec prijali ponuku?

Nebolo to veľmi ľahké. Možno aj preto, že nie som priamo z Bratislavy a lokálnu komunitu nepoznám tak dobre, ako tú nitriansku. Ale verím, že sme vybrali spíkrov, ktorí publiku majú čo povedať.

Tak napríklad Michal Kopecký vysvetlí 7 krokov, ako vytvoriť populárny blog. Alexandra Kováčová povie, ako postupovať pri hacknutom blogu a ako si chrániť svoj blog pred napadnutím. To, ako vidí budúcnosť WordPress na Slovensku porozpráva zakladateľ slovenskej komunity Peter Nemčok. Rýchlokurz do programovania vlastných tém pre neprogramátorov spraví Roman Hraška, známy svojím projektom webrebel.sk. Karol Vörös z firmy Webglobe-Yegon vám pomôže zrýchliť váš web. Alexandra Draghici z CaptainForm dá niekoľko tipov a trikov, ako nájsť dieru na preplnenom trhu WordPress modulov a zarobiť.

O základoch komunikácie s klientom, ktoré sa zídu každému developerovi, povie Tomáš Kocifaj. Užitočné rady pre programátorov a ako vytvoriť kvalitnú tému prezradí Juraj Kiss. Na úvod do tvorby pluginov sa pozrie Martin Krcho z mojandroid.sk. Ján Bočínec z Webikonu sa zameria na WooCommerce pre developerov. Čo to je VersionPress, ako funguje, ako vyzerá typický workflow lokálneho vývoja a prenos do produkcie nám ukáže Borek Bernard. Luca Sartoni z Automattic povie o skúsenostiach s implementačnými metódami v distribuovaných systémoch.

Prečo by mali ľudia prísť na tohtoročný WordCamp 2016 v Bratislave?

Konferencia ponúka široký okruh tém a veríme, že každý účastník si príde na svoje. Ide o ideálne miesto, kde môže každý v priebehu jedného dňa dostať informácie od ľudí, ktorí sa živia WordPressom, či už ako profesionálni blogeri alebo programátori. Medzi prednáškami je možné priamo komunikovať so spíkrami, pýtať sa ich na skúsenosti a rady.

Nie je vôbec nevyhnutné poznať WordPress. Aj účastník, ktorý chce podnikať online, môže získať informácie, ktoré mu môžu pomôcť porozumieť dnešnému online svetu.
Keďže akcia má podporiť vytváranie nových kontaktov, po prednáškach a oficiálnom programe bude nasledovať afterparty.

wp slovensko 2016

Pridaj komentár