V podnikaní rozhoduje – poukáž na problém a priraď k nemu svoje riešenie. Trh to ocení

Často sa osobne alebo v diskusiách na Facebooku stretávam s myšlienkami začínajúcich podnikateľov, či „startupistov“, aký majú super miliónový nápad alebo prevratnú svetovú myšlienku. Je to pravda. Je super, ale iba pre samotného autora. Každý máme denne desiatky nápadov, kde skončia? Väčšina sa z nich dobre vyspí a časom na ne zabudnú.

Nápad alebo myšlienka je fajn a cení sa (aj keď v tejto fáze má poväčšinou nulovú hodnotu), treba sa na to pozrieť trochu inak. Očami realizátora, nie snílka:

  1. … v prvom rade sa nebáť, že mi môj nápad niekto ukradne.
  2. … popýtam sa svojho okolia, čo by na nápad povedali oni.
  3. … zistím, či už niečo podobné neexistuje, rozhodím siete.
  4. … aká je realizácia nápadu? Časovo, finančne, technicky.
  5. … poznám svoju cieľovku? Pre koho to je určené.
  6. … aký problém môj nápad rieši? Každý teleshopping mal svojho „maskota“.
  7. … vezmem pero a papier – napíšem si svoje ciele. Splniteľné ciele, ako by mala postupovať realizácia nápadu do praxe… (krátkodobé ciele, dlhodobé ciele)
  8. … ak mám špecifický nápad, vyhľadám si skupiny odborníkov a pridám sa k nim. Vrana k vrane sadá. Kontakty sú veľmi dôležité.
  9. … ak o svojom nápade málo hovorím, nezaspávam a nezobúdzam sa s ním – zabudnem 🙂

Každá prevratná vec vznikla ako vedľajší „odvar“ niečoho iného. Preto ani Ty nezúfaj, ak sa Ti niečo na prvú šupu nepodarí.

Možno si narazil na niečo lepšie, len to ešte nevidíš

Aké máš skúsenosti a čo odporúčaš Ty? Uveď nižšie do komenátara

1 comment

  1. Veľmi trefné:)V prvom rade ak som o niečom presvedčený,treba sa rozhýbať a začať.Ja som ešte stále vo fáze hľadania optimálneho a čo najjednoduchšieho riešenia môjho produktu.Prvé výsledky (už som dačo predal a konkrétny ľudia sú spokojný)sa mi dostavili takmer po troch rokoch.Keby som zrátal tie hodiny čo som tomu venoval budú to už tisícky:))A to som tomu obetoval popri zamestnaní skoro celý voľný čas a trpela aj rodina.našťastie ma podržali:)Najväčšia chyba,keď som začal svoj produkt vyvíjať :príliš som ho prekombinoval,bol veľmi náročný na výrobu a jednoúčelový,vyžadoval strašne veľa prípravkov.Dnes je to už niekde úplne inde.Vidím svetlo na konci tunela,ešte ma však čaká veľa práce.Doteraz som myslel skôr ako konštruktér,ale teraz sa budem musieť začať učiť myslieť ako obchodník:))Uvidíme.Dosť ma v poslednom čase nasmerovala komunita Učíme sa podnikať:)Na vlastnej koži som zistil,že presadiť sa s niečim na trhu nie je vôbec jednoduché.Chce to naozaj veľa energie a odhodlania:)

Pridaj komentár