Podnikám a všetko si robím svojpomocne. Prečo? Podpor ty mňa, ja podporím teba

Keď som začínal podnikať, všetko som si robil svojpomocne. Pri živnosti sa to v celku dá, podanie daňového priznania je raz ročne. To teda nie je extra zaťaženie a ani finančný výdavok. Jednoduché účtovníctvo je pri živnosti lacná položka, pri s.r.o – je to už iná pesnička. Čo ale ostatné? Nasleduje napríklad: marketing, obchod+predaj, telefonovanie,  tvorba webstránky (programovacie práce)+ grafika/dizajn a iné činnosti patriace k podnikaniu. Ako ste si to poriešili vy?

[irp posts=“409″ name=“Dajte svojmu podnikaniu príbeh, odlíšte sa, nedomýšľajte si. Zmeňte tieto chyby vo svoj prospech“]

Snažíme sa šetriť všade, všetko si robíme svojpomocne. No aký je dôsledok?

Dajme si na začiatok úplne jednoduchú otázku – Prečo podnikáme? 

Aj vaša odpoveď na ňu a jej podstata bude asi na 99% totožná s mojou. Podnikám preto, aby som generoval zisk. (Samotná definícia podnikania – vykonávanie aktivity za účelom vytvárania zisku. Kto podniká a tvrdí, že to nerobí pre peniaze, odporúčam založiť charitu, lebo zavádza a klame nielen seba, ale i okolie. Názor potom ihneď zmení, neviem čím to je 🙂 ).

A tu prichádza na rad ďalšia otázka – Keď podnikáme, prečo si všetko robíme svojpomocne? Nešetríme eurá, podkopávame si vlastný trh a vedome sa likvidujeme, to znamená z dlhodobého hľadiska sa oberáme o klientov a zisky v budúcnosti. Nedáme zarobiť nikomu, peniaze niekde stoja.

Keď nedáte zarobiť vy, prečo alebo z akého dôvodu by mali dať ďalší zarobiť vám?

Vy si robíte všetko svojpomocne. Keby to robia všetci aj v tej oblasti, v ktorej podnikáte vy, aké by to bolo? Kto by vám platil za služby, ktoré poskytujete? Podnikali by ste ešte? Pravdepodobne asi nie, lebo by ste nemali platiacich zákazníkov. Prevedené do praxe – koniec podnikania. Krach.

Účtovník sa preto volá účtovník, lebo jeho zameranie je jasné. Stará sa firmám o vedenie účtovníctva. Keď sa rozhodne vymaľovať svoje kancelárie, zavolá si partiu maliarov, ktorí to vedia, majú potrebné náradie a urobia to za neho. Môže si účtovník dovoliť týždeň nerobiť službu, v ktorej je profík a namiesto toho sa venovať niečomu, čo nevie a bude na tom v konečnom dôsledku stratový? Žiadnej firme nevykázal agendu – čiže nezarobil. To, čo mal urobiť, neurobil, napríklad dane – ak ich nepodá do určitého dátumu – má problém na krku.

Skvelý príklad toho, ako by sa mal každý venovať tomu v čom podniká a tomu, čo sa nerozumie – nechať na iných. Vytvoriť akýsi kolobeh, ja dám tebe, ty dáš niečo mne, on dá tebe … atď.. Po službách je dopyt a to znamená, že peniaze nestoja, ale sú v pohybe. Predstavte si teraz, že tento cyklus sa naruší a kolobeh postojí. Čo sa stane? Nedáte vy, kto dá vám?

Uvediem skvelý príklad z praxe: Vyskúšajte si to v partii v bare pri pive. Kto z partie prestane platiť „kolo“ a sušiť peniaze len pre seba, veľmi rýchlo sa stane, že nabudúce ho nahradí niekto iný. Keď to funguje tu, ako to asi platí v biznise, kde nie sú jasne napísané pravidlá?

Teraz netvrdím, že treba rozhadzovať peniaze len preto, aby som podporil všetkých navôkol. Aj tu treba vedieť, kde je zdravá hranica. Podnikám, aby som vytváral zisk, nie aby som šetril a tápal na niečom, čo mi berie energiu, čas a v konečnom dôsledku aj finančné prostriedky. A to dokonca dvakrát. Prvýkrát investujem do toho, aby som to mal čím, prípadne ako urobiť. Druhýkrát sa oberám o zisk v podnikaní, lebo robím niečo, čo nie je pre platiacich zákazníkov.

Aký je záver? 

Podpor Ty mňa, podporím aj ja Teba

Svoj názor môžete napísať nižšie do komentára.

Marek Štrba

Spájam podnikateľov, organizujem stretnutia v Nitre, Bratislave, Trenčíne, Trnave a v iných mestách na Slovensku. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami – takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia na problémy. Mám rád kávu, rád šoférujem, vtedy najlepšie premýšľam a relaxujem.

3 comments

  1. Mozem len suhlasit s tymto nazorom:) za mna doplnam bonus: win-win rule robi taktiez dobry biznis a ich kombinaciou mozme lepsie nastartovat spolupracu.

Pridaj komentár